איי לופוטן

איי לופוטן – המקום שאסור לפספס אם תשאלו חוקרי ארצות ומדריכי טיולים, סביר מאוד שהם יגידו לכם שנורבגיה היא היהלום שבכתר הסקנדינבי, ושאם אם מגיעים לטיול קצר יחסית באזור יש מקום אחד שאסור לכם לפספס: איי לופוטן. איי לופוטן הם בעצם שרשרת של מאות איים קטנים, הרריים ועבותי צמחייה, המתפרשים על…
Lofoten_Terje-Rakke_720x573

איי לופוטן – המקום שאסור לפספס

אם תשאלו חוקרי ארצות ומדריכי טיולים, סביר מאוד שהם יגידו לכם שנורבגיה היא היהלום שבכתר הסקנדינבי, ושאם אם מגיעים לטיול קצר יחסית באזור יש מקום אחד שאסור לכם לפספס: איי לופוטן.
איי לופוטן הם בעצם שרשרת של מאות איים קטנים, הרריים ועבותי צמחייה, המתפרשים על פני שטח של 150 קילומטרים – ארבעה גדולים יותר, המשתלבים עם שבעה איים בינוניים ונראים ביחד איתם כאי אחד גדול, ועוד מאות איים קטנטנים. שרשרת האיים מופרדת מהיבשת עצמה על ידי הפיורד Vestfjord עצום הממדים, ומאיי Vestralen על ידי מיצר הארפטסונד המוכר בזכות המפרצים היפים שלו. השטח הכולל של איי לופוטן הוא 1,214 קמ"ר ומתגוררים בהם כ-80,000 תושבים בלבד. למעשה, איי לופוטן מלאים ביישובים קטנים, אשר מספר התושבים בכל אחד מהם הוא כמה מאות.

כל הטוב שיש בנורבגיה, באזור אחד

הסיבה המרכזית לביקור באיי לופוטן נעוצה בעובדה שהמקום משלב בין כל מה שיפה בנורבגיה עצמה: צוקי הרים גבוהים ומרהיבים, פסגות מושלגות, מגוון עצום של פרחים צבעוניים, להקות ציפורים מרשימות ושלל כפרים עם הוויי מיוחד במינו, שפשוט חבל לא לראות. אם תגיעו לאיים תוכלו לראות שחומה מרשימה מאוד מקיפה חלק גדול מהם. מדובר בחומת לופוטן, חומת סלע טבעית לגמרי, אשר מתנשאת לגובה של 1,000 מטרים מעל פני הים.

אם תגיעו תוכלו לראות גם צוקים יפהפיים עם פסגות משולשות, עמקים רבים של קרחונים, מפלי מים מרשימים ושוצפים וצמחייה עבותה, המשתלבים ביחד ויוצרים תמונה מדהימה של טבע פראי.

בטבע הפראי הזה משתלבים גם בעלי חיים מיוחדים במינם אשר התאימו את עצמם לתנאי השטח ולתנאי מזג האוויר כאחד. אם תצטיידו בבגדים חמים (מאוד!), בנעליים אטומות ונוחות ובהרבה (מאוד!) סבלנות, ייתכן מאוד שתוכלו לפגוש ארנבות שלג, שועלי שלג, ברבורים ואווזי אחו מופלאים.

אז מה כדאי לראות באיי לופוטן?

בעצם, כדאי לראות הכל, אבל אם צריך להיות קצת יותר ספציפיים, זה מה שממש לא כדאי להחמיץ:

1 כפרי הוויקינגים – הוויקינגים התיישבו באיי לופוטן כבר לפני 4,000 שנה, ועד היום יש כפרים המשמרים את תרבותם המיוחדת. שני כפרים כאלה הם Nusfjord ו- Sund – אתרים שמורים של אונסק"ו, אשר למרות שהפכו מתויירים וממוסחרים, עדיין שומרים על הצביון הוויקינגי המסורתי.

2 טרולפיורד (Trollfjord) – הפיורד של הטרולים. שיט אל הפיורד המקסים הזה חייב להיות חלק מטיול באיי לופוטן. מדובר בפיורד שכל ההרים סביבו קרויים בשמותיהם של יצורי היער אשר בעבר ייצגו את הפחדים החזקים ביותר של האדם והיום הפכו לחמודים וחביבים. מדובר בפיורד יפהפה, שמומלץ מאוד לשוט אליו עם בעליה של אחת מסירות הדיג הממתינות שם, ולשמוע ממנו את סיפורי האגדות המופלאים.

3 האי רוסט (Rost) – אי המורכב מצוקים גבוהים ויפהפיים, אשר ניתן לטפס אל פסגותיהם ולהשקיף לעבר כל השטח של איי לופוטן. הטיפוס קשה מאוד, בלשון המעטה, אבל ההגעה לפסגה שווה כל רגע – באחריות מלאה.

יש עוד הרבה מאוד מה לראות באיי לופוטן, ולפעמים כל מה שצריך לעשות שם הוא פשוט לצאת ולהסתובב. אם אתם חובבי טבע פראי אמיתי, כזה ששומר על נופי בראשית – כדאי מאוד שהטיול הבא שלכם יהיה לשם.