דרך הטרולים

דרך הטרולים (טרולסטיגן – Trollstigen) היא אחת מדרכי הנוף האייקוניות ביותר בנורבגיה. זהו מעבר הרים מרשים המתפתל דרך אחד עשר סרפנטינות (עיקולים מאוד חדים) במעלה ההרים התלולים בעמק רומסדלן (Romsdallen). הדרך ההררית המרהיבה הזו מושכת שפע של תיירים מכל העולם, הבאים להנות מחווית נסיעה מרגשת עם נופים עוצרי נשימה.
Trollstigen

טרולסטיגן (בנורווגית Trollstigvegen ולעיתים קרובות Trollstigen) הוא אחד מכבישי הנוף האייקוניים ביותר בנורבגיה. זהו מעבר הרים מרשים המתפתל דרך אחד עשר סרפנטינות (עיקולים מאוד חדים) במעלה צלעות ההרים התלולים בעמק רומסדלן (Romsdallen). מעבר ההרים הזה ממוקם במערב נורבגיה, ומחבר את אנדלסנס (Åndalsnes) עם הכפר Sylte שבעמק Valldal. דרך הטרולים היא אטרקציה תיירותית מאוד פופולרית, המושכת מבקרים מרחבי העולם. אלו באים לחוות את הריגוש שבנהיגה בשיפועים החדים, או פשוט להתפעל מפלאי הטבע של האזור.
אם תהיתם לגבי השם – על פי סיפור עם נורווגי, ביערות שליד הכביש מתרוצצים טרולים. לכן בחלקו התחתון של הכביש ישנו התמרור היחידי בעולם שמזהיר "זהירות, טרולים בדרך".

למסלולי טיול העוברים בדרך הטרולים לחצו כאן.

 

מה רואים בדרך הטרולים?

השילוב של הכביש המפותל בצורה יוצאת דופן יחד עם הנופים המדהימים מסביב יוצרים מחזה נדיר ביופיו. בכביש 11 סרפנטינות הבנויות בשיפוע של 9% (תלול מאוד) ומתפתלות במעלה צלע ההר התלול (עלייה של כ-850 מטר!). הכביש חד-מסלולי ברובו, ורק במקומות מסוימים יכולות שתי מכוניות לעבור בו-זמנית. המשמעות היא שדרושים עירנות וריכוז גבוהים בזמן הנהיגה (משימה לא פשוטה בהתחשב בנופים המרהיבים מסביב). למי שאוהב את הסגנון הזה, חווית הנהיגה היא מאוד כיפית ומרגשת.

הטיול במעלה כביש טרולסטיגן מגלה יצירת מופת הנדסית, אבל האופי והסביבה הקסומה מרשימים אפילו יותר. טרולסטיגן מוקף בהרים ענקיים כמו ביזן (הבישוף) – 1,462 מ', קונגן (המלך) – 1,614 מ', דרונינגה (המלכה) – 1,544 מ' ממערב, וסטיגבוטשורנט (1,583 מ') ו-Storgrovfjellet (1,629 מ') במזרח. ההרים האלה יגרמו לכם להרגיש קטנטנים, ולא תוכלו להפסיק להתפעל. לאורך דרך הטרולים תוכלו ליהנות מהנופים עוצרי הנשימה של מפלים רבים הזורמים במורד הצוקים. הבולט ביותר הוא מפל Stigfossen, שלו נפילה חופשית של כ-240 מטר. מפל מרשים נוסף שתראו נקרא באופן לא רשמי Trollfossen (כן, לא מפתיע – מפל הטרולים).

נקודות תצפית

בקצה הדרומי (הגבוה) של דרך הטרולים ישנה נקודת תצפית בעיצוב אדריכלי ייחודי. מכאן תראו נופים מרשימים מאוד של פיתולי הכביש והעמק העצום צפונית ממנו. זו ה-תצפית לראות ממנה את דרך הטרולים כולה. במקום מרכז מבקרים, בית קפה, וחנות מזכרות עם עבודות יד מקומיות. הארכיטקטורה של המבנים מאוד מודרנית, ומספקת מחסה טוב ממזג האוויר במקרה הצורך. המבנה תוכנן כך שישתלב בסביבתו, עם חלקים חצובים בסלע וחלקים אחרים הנתמכים בקירות אבן.

דרך הטרולים היא בעצם חלק מאחד מ18 כבישי הנוף הלאומיים של נורווגיה. כביש זה, באורך 104 ק"מ, מתחיל באגם Langvatnet, ומסתיים באנדלסנס, וכולל נופים עוצרי נשימה. הוא עובר במלך הפיורדים – גיירנגר (Geiranger), בנקודות התצפית המדהימות Ornesvingene ו-Gudbrandsjuvet ועוד. בדרך תיהנו מהרים מרשימים הנישאים בדרמטיות, עמקים רחבי ידיים, מפלים ונהרות. אלו הנופים הכי קלאסיים של נורבגיה, ובאמת קשה להתעלות על זה. פשוט תענוג לעיניים.

 

 

מתי אפשר להגיע לדרך הטרולים?

בדומה להרבה מעברי הרים בנורבגיה, דרך הטרולים פתוחה לתנועה בדרך כלל מאמצע מאי ועד לשלג הראשון בסתיו (תחילת – אמצע אוקטובר). בחורף הכביש סגור בגלל השלגים ומזג האוויר הקשה. הנסיעה בכביש היא ללא תשלום.

 

היסטוריה

מבחינה היסטורית, Trollstigen הוא מעבר הרים ישן בין אנדלסנס, בתחתית רומסדאלן, לבין Valldal מדרום. סיבה חשובה לסלילת הכביש הייתה שוק שנתי גדול שהתקיים בחוות Devold (קרוב לאנדלסנס), אשר רצו לאפשר גישה אליו מדרום. במשך מאות שנים היה השוק הזה חשוב מאוד למסחר וליחסי כוחות באזור. לאחר שהכביש נחנך ב-1936 (לקח 8 שנים לבנות אותו) הוא הפך במהרה לאטרקציה תיירותית פופולרית.

אנקדוטה חביבה לגבי שמות העיקולים: לכל עיקול בכביש טרולסטיגן יש שם משלו, הנקרא לרוב על שם מנהל העבודה של צוות הבנייה שבנה אותו. אחד מעיקולי הדרך הוא ייחודי, ונקרא Nikkasvingen (העיקול של ניקה). ניקה הייתה טבחית לשעבר של פועלי הבנייה בכביש טרולסטיגן. בשנת 2020, היא נהייתה לאישה הראשונה שנקרא על שמה עיקול בטרולסטיגן.

 

מסלולי הליכה 

ניתן לחוות את דרך הטרולים לא רק באמצעות רכב ממונע – אפשר לרכוב על אופניים או ללכת ברגל. יותר ויותר אנשים בוחרים לרכוב על אופניים בקטע הכביש הזה, שכן זו דרך דרך מאוד חוויתית להנות מהנופים. אם תבחרו כך, אנו ממליצים להימנע מלעשות זאת בחודשים העמוסים ביותר (יולי – אוגוסט), ולא בסופי שבוע. באנדלסנס תוכלו לשכור אופניים חשמליים או להירשם לסיור מודרך על אופניים חשמליים.

אם אתם רוצים ללכת ברגל במעלה טרולסטיגן, תוכלו ללכת בשביל הישן Kløvstien, המהווה מסלול הליכה פופולרי ומלהיב. ההליכה היא חמישה קילומטרים (חד כיווני), ולוקח כשלוש שעות הליכה (לכיוון אחד). Kløvstien הוא שביל ישן המחבר בין רומסדלן ל-Sunnmøre, והיה בשימוש סוחרים במשך מאות שנים. שביל זה היווה ציר חשוב עבור המתיישבים מעברו השני של ההר, שהגיעו אל השוק ברומסדלן. בגלל חשיבותו ההיסטורית השביל נשמר כאתר מורשת תרבותית, והושקעו מאמצים רבים בתחזוקתו.

הטיול מתחיל באיסטרדלן וממשיך לאורך נהר איסטרה. חנו בשלט המידע באיסטרדלן, על כביש RV63, ועקבו אחר השביל המסומן ביער עד לתחילת הסרפנטינות של דרך הטרולים. בהמשך השביל נהיה תלול יותר, ומתקרבים למפל Stigfossen. כ-150 מטר לפני הגשר ל-Stigfossen יש חלק מאתגר אשר מאובטח בשרשראות ושודרג לאחרונה במדרגות אבן. היו מודעים לכך שבגלל הרטיבות צריך להיזהר מלהחליק על הסלעים, ושהשביל חוצה את כביש המכוניות במקומות מסוימים.

רוצים לצאת לטיול עצמאי בנורבגיה הכולל את דרך הטרולים? בעמוד הזה תמצאו הצעות למגוון מסלולים העוברים בדרך הטרולים ובכבישי נוף נוספים ששווה להגיע אליהם.