הארדנגרווידה

הרדנגרווידה – יופי עוצר נשימה אם אתם חובבי טרקים ויופי עוצר נשימה, אתם חייבים לבקר בהרדנגרווידה. מדובר בשמורה עצומת ממדים (חצי משטח ישראל, ליתר דיוק), בה עוברים הרבה מאוד שבילי טיול מקסימים. את הטיול בה מומלץ לעשות ברגל, וכדאי מאוד לא לוותר עליה למרות שסביר להניח שאת רוב הדרך תעשו…
Hardangervidda Cabin

הרדנגרווידה – יופי עוצר נשימה

אם אתם חובבי טרקים ויופי עוצר נשימה, אתם חייבים לבקר בהרדנגרווידה. מדובר בשמורה עצומת ממדים (חצי משטח ישראל, ליתר דיוק), בה עוברים הרבה מאוד שבילי טיול מקסימים. את הטיול בה מומלץ לעשות ברגל, וכדאי מאוד לא לוותר עליה למרות שסביר להניח שאת רוב הדרך תעשו כשגשום וקר.

מה יש לראות בהרדנגרווידה

שמורת הטבע הרדנגרווידה היא רמה מישורית, כך שאל תצפו שהטרק שלכם יכלול הרבה ירידות תלולות או עליות ארוכות. למרות זאת, אם אתם מחפשים אתגרים, דעו שטרק בשמורה כולל הליכה על סלעים חלקלקים, חציית נחלים וניווט, כאשר הקור והגשמים יהפכו אותו לאתגרי עוד יותר. מבחינת מה שיש לראות שם – זה די פשוט: טבע במלוא הדרו – והמון.

למעשה, בהרדנגרווידה אין שום דבר מלבד טבע. לא תמצאו בה כבישים, גדרות או עמודי חשמל, אבל תמצאו בה פיורדים ענקיים כמו שאין בשום מקום אחר בעולם, סלעים גדולים, שלג, קרחונים וגם שקיעות אינסופיות מרהיבות ביופיין. טוב, תוכלו למצוא בה גם גשרים שנבנו בנקודות בהן המים שוצפים ובקשתות בהן תוכלו ללון במהלך הטרק, אבל פרט להם – רק טבע בתולי, דרמטי ומדהים באמת.

כך מטיילים בהרדנגרווידה

השבילים של הרדנגרווידה מתחילים מהעיירות והכפרים הרבים שמקיפים את השמורה, וכל מה שצריך לעשות הוא רק לבחור את המסלול ולהגיע אל נקודת ההתחלה. הטיול בשמורת הטבע הוא טיול מבקתה לבקתה. יש הרבה מאוד בקתות במסלול הטרקים, כל אחת ממוקמת במרחק של יום הליכה מרעותה. כל מה שאתם צריכים לעשות הוא לעבור מבקתה לבקתה, ובדרך ליהנות מהנופים שאין מספיק מילים כדי לתאר עד כמה הם יפים.

אם תתזמנו את הטרק שלכם לשעות בהן זורחת שמש חצות המפורסמת, תזכו לצפות בשקיעה שמחליפה צבעים מדי שנייה, ולא נגמרת.

הבקתות

הבקתות של שמורת הרדנגרווידה הן לא רק בקתות ללון בהן, אלא גם בקתות בהן אפשר להתאבזר בציוד ועזרים שונים להמשך הטרק. בחלק גדול מהבקתות תמצאו נציגים מטעם ה– DNT איגוד מטפסי ההרים הנורבגי, אשר ישמחו לצייד אתכם בשקי שינה, מעילים ואביזרים נוספים (בתשלום כמובן), אבל גם לתת לכם המלצות על מסלולים אטרקטיביים ועל דברים שכדאי לכם לראות בדרך. אם תרצו, תוכלו להצטרף לסדנאות חווייתיות ביותר שהם מעבירים, ביניהן טיפוס על קרחונים, הישרדות, בניית איגלו, ניווט שלגים ועוד. קחו בחשבון שסדנאות אלה הן מאוד יקרות, אבל אין ספק שהן ישאירו לכם מזכרת נצחית בזיכרון.

ואם כבר מסלולים – המסלול הפופולרי ביותר בשמורה הוא זה החוצה אותה מצפון לדרום. יש מטיילים שבוחרים להתחיל מהדרום ויש כאלה שמתחילים בצפון, אבל כולם ילכו במשך כעשרה ימים ויחוו חוויה נדירה ומיוחדת במינה.

אגב: אמנם הכניסה לשמורת הרדנגרווידה לא עולה כסף, אולם הלינה בבקתות והאוכל שתוכלו למצוא בהן בהחלט כן. אמנם מדובר ב"כסף של כבוד", סכום ששווה כשלושים או ארבעים שקלים, אולם אם תצטיידו במספיק אוכל מראש – תוכלו לחסוך המון. כמו כן, נורבגיה היא מדינה מאוד יקרה, ולטיול הזה צריך הרבה מאוד ציוד. לכן, כדאי מאוד להביא מהארץ את כל מה שנדרש, לרבות מעיל טוב, כפפות, כובע צמר, נעלי הליכה טובות – ולא לשכוח שרוולים לרגליים. טיול נעים!