הדרך האטלנטית

הדרך האטלנטית, קטע כביש של 8 קילומטרים בצפון אזור הפיורדים, נחשבת לאחת הדרכים היפות ביותר בעולם. איך מגיעים ומה רואים? כל המידע כאן.
Atlantic-Ocean-Road_Sven-Erik-Knoff_720x573

הדרך האטלנטית

עם הכביש הנמתח בין כפרים ציוריים, מי האוקיינוס בהם חיים לוויתנים ודולפינים, גשרים שמעטרים את השמיים האפרוריים והמון ירוק וכחול בעיניים, הדרך האטלנטית היא אחת הנסיעות היפות בנורבגיה.

הדרך האטלנטית, שזכתה בתואר אחת הדרכים היפות ביותר בעולם, היא למעשה כביש ארוך שאורכו כ-8 קילומטרים. קסמה של הדרך נובע מהחיבור הישיר שלה לים. או במילים אחרות, העובדה שהיא מקשרת בין היבשה ובין האיים הנורבגיים בתוך האוקיינוס האטלנטי. כך היא חושפת משני צידיה נוף עוצמתי של ים, שמיים והרבה טבע גולמי.

בנייתה של הדרך בסוף שנות השמונים של המאה הקודמת, הובילה לחיבור יעיל יותר אל היבשה עבור אנשי האיים, כמה מאות במספר, שנאלצו לשוט למרחקים ארוכים בכל פעם שרצו לנסוע אל תוך המדינה. הדרך מחברת את האיים אייברי (Averoy) ו-אידה (Eida) עם היבשת באזור נורדמור באמצעות גשרים, מעברים צרים בין סלעים ונסיעה רצופה על הכביש הפתלתל שמחלק את האוקיינוס.

הדרך אל הדרך – חוויה של נופים כפריים ומתחלפים

ההגעה אל תחילת הדרך האטלנטית היא מסע מיוחד מול נוף יפיפה בזכות עצמו.

כדאי לבחור את המסלול שמתחיל בצד הצפוני של הדרך ולהדרים איתה. דרך זו מציעה מגוון גדול של אטרקציות, בין היתר חוות חקלאיות, מפעלים ביתיים לייצור גבינות צאן, מתחמי דיג, כפרים קטנים וחופים עירומים. כדי להגיע לנקודה הצפונית של הדרך האטלנטית כדאי להגיע לעיר לילהאמר, היא העיר הגדולה באזור. ממנה מומלץ לנסוע לכיוון העיירה טינגוולי (Tingvoli) הצופה על הנוף הקסום של טוריוואגן, אחד הפיורדים המפוארים ביותר בסביבה. כדי להגיע מכאן לתחילת הדרך, יש להיכנס לכביש 70 וממנו לתוך המנהרה של פייפיורדן (Freifiorden). הנסיעה במנהרה שנכרתה בעומק של כ-135 מטרים היא חוויה בזכות עצמה.

חופשת קיץ קצת אחרת – ב-20 מעלות צלזיוס

העונה היפה ביותר לבקר בדרך האטלנטית היא הקיץ. מזג האוויר באזור הופך להיות ידידותי יותר, עם טמפרטורות שנעות בין 20-22 מעלות בממוצע והרוחות רגועות. בסתיו מזג האוויר משתנה ורוחות סוערות חודרות לאיזור, מה שמביא להתנפצות גלים גבוהים על הכביש ולסגירתו. בחורף, מזג האוויר הקפוא המאפיין את האזור הופך את המסע לפחות נעים. לכן, כדאי לכוון את הביקור לתקופת הקיץ או האביב.

הכוכב של האזור – דג הבקלה

אם נצטרך להכתיר את הכוכב של הדרך האטלנטית, נבחר בדג הקוד, הלוא הוא הבקלה. בקריסטיאנסונד Kriestiansund), עיר דיג קטנה שהיא אחת האטרקציות שלא כדאי לפספס לאורך הדרך, תמצאו מוזיאון שמוקדש לדג, לצד נמל טבעי מרתק ששוקם לאחר שהעיר נהרסה בתקופת מלחמת העולם השנייה.