לראות את הזוהר הצפוני בנורבגיה

הזוהר הצפוני, הידוע גם כאורות הצפון או אורורה בוריאליס, הוא ללא ספק הכוכב הראשי של החורף הנורבגי. איפה ואיך לראות את התופעה? כל המידע כאן.
Aurora_Hognfjorden_Vesterålen-Tours_720x573

הזוהר הצפוני בחורף ושמש חצות בקיץ – החוויה בה"א הידיעה

מיקומה הגיאוגרפי של נורבגיה מאפשר למטיילים בה ליהנות משלל סוגים של טיולים או ביקורים ולחוות את מה שאי אפשר לחוות במקומות רבים. אורות הצפון ושמש חצות הן שתי תופעות טבע מרהיבות שניתן לחזות בהן רק מהאזורים הצפוניים ביותר של כדור הארץ – וביניהם צפונה של נורבגיה. מי שמעוניין ליהנות מיופייה הבלתי ניתן לתיאור של אחת מתופעות אלה – חשוב שידע בדיוק היכן מומלץ שיתמקם ובאיזו תקופה של השנה הכי כדאי לו להגיע. כל אחת מהתופעות מתרחשת בתנאים אחרים ובזמנים אחרים בשנה, ולכן להכנה מוקדמת לקראת הביקור יש חשיבות גבוהה.

אורות הצפון בחורף הארקטי

אורות הצפון מכונים גם בשם הזוהר הצפוני וכשמם כן הם – אורות בשלל צבעים המופיעים בשמי הלילה, כאשר השמיים אינם מעוננים. להופעת האורות הייחודיים הללו יש הסבר מדעי מעולם הפיזיקה, והוא כולל חלקיקים טעונים במטען חשמלי המגיעים אל השדה האלקטרומגנטי של כדור הארץ. האורות מופיעים בצורה אקראית, ולא ניתן לחזות מראש בדיוק מתי הם יופיעו ובאילו צבעים. יחד עם זאת, אפשר להניח מראש בסבירות גבוהה מאד מתי ולאן הכי כדאי להגיע כדי ליהנות מהיופי המיוחד הזה.

היכן כדאי לבקר כדי ליהנות מאורות הצפון?

באופן כללי ניתן לומר שבכל מקום הנמצא מצפון לחוג הארקטי אפשר לחזות באורות הזוהר הצפוני, אזור שיוצר מעין קו רוחב דמיוני המקיף את הקוטב הצפוני. מכאן עולה, שאפשר לחזות בתופעה המרתקת מרוב האזורים בצפון נורבגיה, בהנחה שמגיעים במועדים הנכונים. ומהם המועדים הנכונים? בין אמצע ספטמבר לתחילת אפריל. חשוב לצאת לחזות בתופעה המופלאה בלילה בלי ענן, ומומלץ לבחור במקומות נידחים הרחוקים מיישובים על מנת שהחושך יהיה כמה שיותר מוחלט. העיר הפופולרית ביותר בקרב תיירים לצפייה באורות הצפון היא טרומסו.

שמש החצות בקיץ

כמו שניתן להבין משמה של תופעה זו – מדובר בזריחתה של השמש בחצות הליל. התופעה מתרחשת ממש באותו מיקום גיאוגרפי בו מתרחש החיזיון של אורות הצפון, היינו – מצפון לחוג הארקטי. בשונה מתופעת אורות הצפון, בתופעת שמש חצות אפשר לחזות החל מאמצע חודש אפריל ועד אמצע חודש אוגוסט, היינו – חודשי הקיץ בנורבגיה. אם אתם רוצים לצפות בתופעה במלוא הדרה, הגיעו במהלך חודשים אלה אל הכף הצפוני – שם השמש לא שוקעת בכלל בתקופה זו של השנה. למעשה, ככל שמתקרבים לקוטב, החמה תזרח במשך יותר ויותר שעות ביממה.

היכן ניתן להתרשם משמש חצות?

בניגוד לאורות הזוהר הצפוני – על מנת להתרשם מזריחתה של החמה מסביב לשעון לא חייבים להגיע למיקום מסוים ברחבי נורבגיה, כל עוד חוצים את קו החוג הארקטי. אפשר לבחור במקום לינה העונה על הגדרות אלה ופשוט ליהנות מאור השמש לאורך היממה כולה, גם אם היא פחות מחממת או מאירה מאשר במקומות אחרים דרומיים יותר.

המלצה: אורות הצפון או שמש חצות?

אם המחשבה האינטואיטיבית שלכם היא לבקר בנורבגיה בעונת הקיץ בשל הקור העז ששורר בה, ההמלצה שלנו היא שלא תפעלו על פיה. הגיעו לנורבגיה דווקא בחורף כדי ליהנות מיופיים עוצר הנשימה של אורות הזוהר הצפוני – זאת חוויה שאין שום מראה שישתווה לה.