צפייה בדובים

  • בחר גודל טקסט A A

צפייה בדובי קוטב בנורבגיה

אם אתם נמנים עם אותם מטיילים חובבי טבע, אתם בוודאי יודעים שיש בעלי חיים שווה לנסוע כדי לצפות בהם אפילו עד קצה העולם. כאלה בדיוק הם דובי הקוטב. אנחנו מדברים על הדובים הלבנים אשר על פי ההגדרה נחשבים לטורפים היבשתיים הגדולים ביותר וכנראה שגם היפים ביותר, אלה ששייכים בכלל גם לקטגוריית הדובים הימיים היחידים ושמייצגים את בעלי החיים בכל קמפיין היוצא נגד ההתחממות הגלובלית ובעד מתן הגנה לבעלי חיים הנמצאים בסכנת הכחדה.

כן, הדובים האלה בהחלט שווים נסיעה עד קצה העולם, ואם המפגש איתם יכול להיעשות הרבה יותר קרוב מכך – זה בכלל מצוין.

נורבגיה – מפגש קרוב עם הדב

דובי הקוטב, כשמם כן הם, חיים אך ורק במקומות קרים במיוחד, צפוניים במיוחד ורחוקים במיוחד, היינו – באזור הקוטב הצפוני. נורבגיה בהחלט ממוקמת במקום כזה, ועם הכנה מוקדמת מספיק זמן מראש – סביר להניח שאם תרצו – זאת לא תהיה אגדה, אלא ממש המציאות.

שפיצברגן – אי הדובים

אם החלום שלכם הוא לפגוש דוב קוטב, ואפילו כנראה הרבה יותר מאחד, זה המקום הראשון שאליו אתם צריכים להגיע. מדובר באי הגדול ביותר מבין איי הארכיפלג סבאלברד שנמצא קצת צפונית לנורבגיה.

באי חיים הרבה מאוד מינים וסוגים של בעלי חיים נדירים, ביניהם דובי קוטב, כלבי ים, איילי צפון, ניבתנים, לווייתנים ואפילו לווייתנים כחולים. אין ספק שמפגש עם כל אחד מהסוגים האלה הוא מפגש מרגש עבור חובבי הטבע שבינינו, אולם אין גם ספק, כי המפגש הכי מרגש ומסעיר, הוא המפגש עם הדב. הם יכולים להיות כמעט בכל מקום על האי, אולם קיימים סיכויים גבוהים לפגוש אותם במפרצים השונים, כמו מפרץ Homesund למשל. אם אתם נמצאים באוניה, הקברניט ידאג לעצור בסמוך לחוף שבו נראה הדב, ותוכלו לרדת ולראות אותו מאוד מקרוב. כמובן שלא כדאי להתקרב מדיי כי מדובר בטורף מסוכן, אולם חשוב שתדעו שברוב המקרים הדובים, בעיקר אם הם שבעים, כמעט לא יבחינו שאתם שם.

עוד קצת על דובי הקוטב

כדי שתבינו עם מי אתם (כנראה) עומדים להיפגש, נספר לכם כי למרות העובדה שאת רוב זמנו הוא מעביר בים, דב הקוטב מוגדר כיונק יבשתי לכל עניין ודבר. הזכר שבדובים יכול להגיע למשקל של כמעט טון, ואם הוא היה עומד זקוף הוא היה מתנשא לגובה של 3 מטרים בקירוב.

דובי הקוטב מסוגלים לשחות כ-100 קילומטרים ביום (!), ואת הטרף שלהם הם יריחו גם אם יימצא במרחק של כ-30 קילומטרים ממקום הימצאם (היזהרו!). אם תגיעו לנורבגיה בקיץ לא תוכלו לפגוש אפילו דב אחד, כי הם ישנים את שנת החורף שלהם. אחרי הכל, כדי לחיות הם צריכים את הטמפרטורות הקפואות, ולכן תוכלו לפגוש אותם רק בעונה הקרה.

באי שפיצברגן עצמו חיים כ-3,000 דובי קוטב מתוך כ-30,000 שחיים באזורים הצפוניים והקרים, כך שהסיכוי שתפגשו חלק מהם אם תגיעו לאי, הוא הרבה יותר מסביר.

הידעתם?

הפרווה של דובי הקוטב היא בכלל שקופה למחצה וחלולה. למי שצופה בדובים מרחוק היא נראית לבנה, וכך מסייעת להם להסוואה בתוך נוף הקרחונים הלבנבן.

המלצות נוספות
  • איך מגיעים לשפיצברגן?

אל האי ניתן להגיע בטיסה סדירה מהעיירה לונגירביין, בירת קבוצת איי סבאלברד. אפשרות אחרת להגיע לאי היא לקחת שיט באחת מספינות האקספדישן המפליגות בין האיים, ומשלבות במסלול גם את ה-אטרקציה בה"א הידיעה – צפייה בדובי קוטב בשפיצברגן.

למעשה, אם תבחרו להצטרף להפלגה של כשבוע או יותר המתמקדת בחלק הצפוני של האי, סביר מאוד להניח שיהיו לכם אפילו כמה מפגשים עם הדובים הלבנים.