טרומסו

טרומסו (Tromsø) – השער לקוטב פירוש שמה של העיר טרומסו, הקרויה גם טרומסה, הוא "השער לקוטב" – ולא בכדי. מדובר בעיר אשר במשך שנים ארוכות היוותה נקודת המוצא של משלחות רבות לחקר הקוטב הצפוני, ובזכות העובדה שהיא אחד המקומות הקסומים שממנו ניתן לראות בצורה אופטימלית את הפלא שנקרא "אורות הצפון".…
Tromso_HarryJBurgess_720x573

טרומסו (Tromsø) – השער לקוטב

פירוש שמה של העיר טרומסו, הקרויה גם טרומסה, הוא "השער לקוטב" – ולא בכדי. מדובר בעיר אשר במשך שנים ארוכות היוותה נקודת המוצא של משלחות רבות לחקר הקוטב הצפוני, ובזכות העובדה שהיא אחד המקומות הקסומים שממנו ניתן לראות בצורה אופטימלית את הפלא שנקרא "אורות הצפון".

אבל קודם – קצת היסטוריה

טרומסו היא אחת מהערים המרכזיות במחוז טרומס בצפון נורבגיה, הממוקמת 344 ק"מ צפונית לחוג הארקטי בינות לפסגות הרים יפהפיים. על פי הרישומים הרשמיים, העיר נוסדה בשנת 1794, אולם על פי ממצאים ארכיאולוגיים והיסטוריים אנחנו יודעים, שכבר בשנת 1250 נבנתה בה כנסייה. גודל האוכלוסייה באמצע המאה ה-19 עמד על 1,400 תושבים בלבד, אולם לקראת סוף אותה מאה האוכלוסייה גדלה פי כמה. הגידול באוכלוסייה מיוחס לעובדה שבאותן שנים הפכה העיר להיות בסיס מרכזי למשלחות רבות אשר יצאו לחקור את הקוטב הצפוני.

טרומסו היא העיר הראשונה בגודלה מבחינת שטח והשביעית בגודלה מבחינת אוכלוסייה, ונכון לשנת 2014 מתגוררים בה כ-70,000 תושבים. בעיר נמצאים האוניברסיטה, מבשלת הבירה, הגן הבוטני והפלנטריום הצפוניים ביותר בעולם, אולם גולת הכותרת שלה היא עצם היותה אתר יפהפה ממנו ניתן לצפות באחת האטרקציות המרהיבות ביותר בנורבגיה, ובעצם – בעולם כולו – הזוהר הצפוני.

אקלים מיוחד בעיר מיוחדת

אמנם טרומסו נמצאת ממש בסמוך לקוטב הצפוני, אולם בזכות קרבתה לזרם הגולף היא נהנית מטמפרטורות הרבה יותר גבוהות יחסית לשאר הערים שעל אותו קו רוחב בדיוק. הטמפרטורות הממוצעות בחורף הן 4-2 מעלות צלזיוס, כך שגם אם אתם מגיעים בחורף כדי לראות היטב את הזוהר הצפוני, הרי שלפחות ביחס לשאר המקומות באזור, הטמפרטורות בטרומסו בהחלט נעימות.

אטרקציות בטרומסו

בטרומסו יש הרבה מאוד מה לראות ולעשות, בעיקר אם אתם חובבי טבע שאוהבים גם בילויים עירוניים שוקקים כמו מועדונים ומסעדות.

1 אורות הצפון (הזוהר הצפוני) – האטרקציה של העיר, בה"א הידיעה, היא כמובן צפייה בזוהר הצפוני. מדובר באחת התופעות היפות ביותר בעולם: קשת ירוקה מפציעה פתאום בשמי הלילה, ואחריה מופיעים עוד צבע ועוד אחד, וכולם משתלבים זה בזה ויוצרים שלל צורות מרהיבות – מעין ריקוד מושלם ומהפנט של אורות. אמנם הצבעים נקלטים טוב יותר בעדשת המצלמה מאשר בעין האנושית, אולם אם נמצאים במקום הנכון, בזמן הנכון – זו תופעה שממש לא כדאי לפספס. למעשה, מדובר בתופעה שאפילו כדאי לנסוע לנורבגיה בעיקר בשבילה.

2 המצפה התת ימי של טרומסו – פולריה הוא האקווריום של טרומסו, בו ניתן לצפות בכלבי ים מקסימים ובמיני דגים מיוחדים, ללמוד על תופעת הזוהר הצפוני ועל תופעות טבע מרתקות נוספות כמו קרחונים. אם אתם בטיול עם חברים או בזוג ואתם לא נמצאים ממילא באזור אולי לא כדאי שתתאמצו במיוחד, אולם אם אתם מטיילים במסגרת משפחתית עם הילדים – הביקור באקווריום יכול בהחלט להיות נחמד.

3 פעילויות בטבע – מרכזה של טרומסו נמצא כמטחווי אצבע מטבע ירוק ובתולי, בו תוכלו לטייל, לדוג דגים, לשוט בקיאקים ואפילו לעשות ספארי לווייתנים. אל תוותרו על טיול במזחלות כלבים בשלג – זה פשוט מקסים!

4 החיים בעיר – את הצד הבלייני שלכם תוכלו לספק בעזרת שלל המסעדות המצוי בעיר, בהן כאלה של אוכל מקומי וגם כאלה של אוכל שאתם מכירים מהבית כמו פיצות, סטייקים ומה שביניהם. בשעות המאוחרות של הלילה פועלים בטרומסו הרבה מאוד פאבים ומועדונים, כך שאין ספק שלא יהיה לכם משעמם.