טרונדהיים

טרונדהיים – אזור הדמדומים הקסום של נורבגיה טרונדהיים היא העיר השלישית בנורבגיה, ומתגוררים בה כ-170,000 תושבים. העיר שוכנת על גדותיו של נהר נידלבה ועל גדותיו של פיורד טרונדהיים, ומהווה את עיר הבירה של מחוז סר טרנדלג. מדובר בעיר שוקקת חיים, אשר מהווה מרכז תעשייתי, מסחרי, תחבורתי ודתי בנורבגיה, כך שאם…
Colorful houses Norway

טרונדהיים – אזור הדמדומים הקסום של נורבגיה

טרונדהיים היא העיר השלישית בנורבגיה, ומתגוררים בה כ-170,000 תושבים. העיר שוכנת על גדותיו של נהר נידלבה ועל גדותיו של פיורד טרונדהיים, ומהווה את עיר הבירה של מחוז סר טרנדלג. מדובר בעיר שוקקת חיים, אשר מהווה מרכז תעשייתי, מסחרי, תחבורתי ודתי בנורבגיה, כך שאם אתם כבר מגיעים לנורבגיה – לא כדאי לכם לפספס.

מתחילים בהתחלה

כבר משנת 872, עוד לפני שהוקמה העיר הרשמית בטרונדהיים, היוותה העיר מקום ההכתרה המסורתי של מלכי נורבגיה. למעשה, טקס הכתרת המלכים הסמלי מתקיים בה עד היום. היישוב הרשמי הוקם בשנת 997 (!) על ידי המלך הוויקינגי אולף הראשון, אשר בחר דווקא במיקום זה בזכות מזג האוויר הנוח בעיר. היישוב הוקם ככפר קטן בשם קאופונגן, אשר אט אט התפתח והפך לעיר בעלת מרכז מסחרי מפותח ולא פחות חשוב – בעלת ביצורי מגן מרשימים. בין השנים 1066 – 1047 הסתיים איחוד נורבגיה, ובזכות מעמדה המרכזי זכתה טרנדהיים בתואר עיר הבירה. העיר שמרה על תוארה זה עד שנת 1070, אז הוקמה ברגן הגדולה יותר ותפסה את מקומה.

בשנת 1152 התיישב בארמון העיר הארכיבישוף הקתולי הראשי בנורבגיה ועד 1577 היא שימשה כמקום מושבם של הארכיבישופים במדינה.

ההיסטוריה של טרונדהיים כוללת אירועים רבים, ביניהם שריפות חמורות אשר השמידו חלק ניכר ממנה, הפיכה לטריטוריה שוודית למשך 10 חודשים, האצה מסחרית וכלכלית מדהימה אשר הביאה לבניית אחוזות מפוארות במיוחד, תהליך תיעוש מרשים בהיקפו וכמובן – גם התקדמות משמעותית בתחומי החינוך. במהלך מלחמת העולם השנייה נשלטה העיר על ידי הנאצים, אשר תכננו לבנות שם את "נוי טרונדהיים" (טרונדהיים החדשה) כבירת סקנדינביה הכבושה. בינואר 1964 התאחדה טרונדהיים עם הרשויות הכפריות בינסט, ליינסטראנד, טילר וסטרינדה, וכיום היא כאמור העיר השלישית בגודלה במדינה.

אז למה דווקא טרונדהיים?

כי בטרונדהיים יש כמה וכמה אתרים מומלצים שכדאי מאוד לבקר בהם כשמגיעים אליה:

1 מגדל טיהולט – המגדל הגבוה ביותר בעיר, אשר שם נמצא משכנן של רשתות רדיו וטלוויזיה רבות. ניתן לעלות אל ראש המגדל ולצפות ממנו על נופה המרהיב של העיר. חשוב לציין שאם תבחרו לעשות כן, סביר מאוד להניח שלא תהיו היחידים.

2 קתדרלת נידארוס – קתדרלה מרשימה במיוחד אשר נבנתה בין השנים 1070 – 1300. הקתדרלה היא אחד מסמליה המובהקים של העיר, וזאת מכיוון שבמהלך ההיסטוריה היא נשרפה כמה וכמה פעמים, ועדיין – עומדת על תילה, גם אם אחרי שינויים ושיפוצים. הכנסייה המקורית נבנתה בסגנון רומנסקי, אולם היום תזהו בה כמעט אך ורק את סגנון הבנייה שאפיין את המשפצים, הלא הוא סגנון הבנייה הגותי. הקתדרלה ממוקמת על קברו של אולף הקדוש – הקדוש אשר השליט את הנצרות בכל נורבגיה, ולכן עד המאה ה-16 היוותה מרכז עלייה לרגל עבור מאמינים נוצרים.

3 חומת העיר – בין נהר הנידלבה לפיורד טרונדהיים תוכלו לראות שרידים של מה שהיה בעבר חומתה הבצורה של העיר. הפארק שבו נמצאים השרידים מהווה אזור טיול מקסים, ממנו אפשר לצפות אל הפיורד המרשים.

4 הבקלנדט – שורה של בתי עץ צבעוניים שהיום משמשים כמרכז בילוי שוקק מלא בתי קפה, מסעדות וחנויות, אולם בעבר היו אלה בתי המגורים של בני מעמד הפועלים. כדאי לראות!

5 ארמון הארכיבישוף – אחד המבנים העתיקים ביותר והמשמעותיים ביותר בטרונדהיים. מדובר בארמון אשר הוקם במחצית השנייה של המאה ה-12, והוא אחד מהארמונות המוקפדים ביותר באירופה בכלל. בארמון זה שכנו שליטי דנמרק בין השנים 1537 – 1700, ולאחר מכן שימש כמבצר צבאי. היום הוא אחד מאתרי התיירות הפופולריים בעיר, אם כי מתקיימות בו מדי פעם גם פעילויות רשמיות של השלטון.