רונדאנה ודרך פר גינט

  • בחר גודל טקסט A A

שמורת רונדאנה ודרך פר גינט – חוויה גבוהה מהחיים

אם במהלך הטיול שלכם בנורבגיה אתם מתכננים לבקר באוסלו, סביר להניח שאחרי הביקור בנוף הכל כך עירוני שלה תרצו לראות קצת טבע. אם אכן כך, שמורת רונדאנה ודרך פר גינט הן המקומות האולטימטיביים שכדאי לכם מאוד להגיע אליהם. שני המקומות נמצאים צפונית לאוסלו, וגם הדרך אליהם רוויה בטבע בתולי מדהים ביופיו.

אבל – נתחיל בהתחלה

כשמגיעים אל רונדאנה הדבר הראשון שעושים הוא להתפעם. המרחבים האינסופיים של שמורת הטבע הכל כך מיוחדת הזאת, על צבעיה המגוונים המשתלבים יחדיו לכדי מרבד קסום של לבן, ירוק וחום, הופכים את המקום לכזה שאי אפשר להיות בנורבגיה בלי לבקר בו. שמורת הטבע מוקפת הרים גבוהים, ביניהם גם Rondeslottet, ההר הגבוה ביותר בשמורה המתנשא לגובה של 2,178 מטרים מעל פני הים.

נופים שאי אפשר לתאר במילים

רונדאנה היא הפארק הלאומי הראשון שנחנך בנורבגיה. זה קרה בשנת 1962, וזאת בזכות הנופים המרהיבים, ההרים הגבוהים והאגמים הפרושים בכל מקום. הפארק משתרע על פני קרוב ל-1,000 קילומטרים רבועים, וכולל בתוכו שטחים ממחוזות אופלנד והדמרק הנורבגיים.

כל דרך היא דרך טובה לחקור את שמורת רונדאנה – טיולים רגליים, רכיבה על אופניים, רכיבה על סוסים ואפילו באמצעות טיולי רפטינג וקיאקים בנהר העובר בשמורה. כמובן שגם באמצעות מכונית אפשר להתרשם מיופייה, רק שבדרך זאת כנראה שתרגישו פחות את עוצמתו של הטבע. לא משנה באיזו דרך בחרתם לטייל, כדאי שתגיעו ל-Sohlbergplassen, נקודת תצפית באגם ,Atnsjøeממנה אפשר להשקיף על הסביבה המדהימה ולראות אדריכלות נוף במיטבה.

אם תבחרו להתאכסן באחד המלונות הממוקמים בשמורת רונדאנה, סביר מאוד להניח שתפגשו בארוחות את חומרי הגלם המקומיים – פטריות, גרגירי יער וגם דגים ואיילים.

דרך פר גינט

הדרך המופלאה הזאת עוברת לאורכם של אגמי עמק גודבראנסדאלן, שהם יפהפיים כשלעצמם, דרך כפרים מקסימים ובעיירה המיוחדת לילהאמר, שכדאי לעצור בה בעיקר אם אתם חובבי גלישה.

ההשראה לשמה של הדרך היפה הזאת היא אגדה נורבגית הקרויה "פר גינט", אודות נער בעל שגעון הגדלות אשר מסתבך בהרפתקאות פראיות רבות – רובן ככולן מתרחשות בינות לנופים מרהיבים שכאלה. חשוב לדעת, כי הכביש, שאורכו כ-60 קילומטרים, הוא כביש חצץ המאפשר מעבר נוח, והוא פתוח רק בעונת הקיץ. מיד עם השלג הראשון הוא נסגר, שכן המעבר בו כשהשלג והקרח מצטברים הוא מסוכן מאוד עד בלתי אפשרי. לכן, אם אתם נמצאים בשלב של תכנון הטיול והחלטתם שאתם רוצים לבקר בשמורת פר גינט – תכננו לצאת לטיול בין החודשים יוני – אוגוסט.

כשתטיילו באזור תוכלו להתרשם ממגוון גדול של צמחים, עצים ואגמים, ותוכלו להבין בדיוק למה המקום הזה חשוב כל כך לבני העם הנורבגי.

חלק מהטיול באזור תוכלו לעשות ברכיבה על אופניים, וכך למקסם את חוויית הטיול פי כמה. אם תרצו תוכלו להגיע אל אחד האגמים ופשוט לשבת ולדוג דגים. אפרופו דיג, אם זאת פעילות שאתם מעוניינים לשלב בטיול שלכם בנורבגיה, כדאי שתביאו את הציוד מהבית. בנורבגיה הוא מאוד יקר.

טיפ קטן

כשתגיעו לאזור דרך פר גינט, רגע לפני שאתם מוציאים את הטלפונים החכמים ואת המצלמות, פשוט מצאו לכם פיסת אדמה, שבו עליה, השקיפו אל עבר הנוף ונשמו עמוק. את תחושת החופש שתרגישו אין מספיק מילים כדי לתאר, באחריות.

המלצות נוספות
  • הכפר Høvringen

כשאתם מגיעים לשמורת רונדאנה, אל תפספסו את Høvringen. מדובר בכפר אשר בעברו היה אחד מן הכפרים החקלאיים אשר מוקמו באזורים הרריים, ואליו הגיעו איכרים מן הכפרים בעמקים רק במהלך הקיץ כדי לעבד את הקרקע. בשנת 1900 לערך הוא מנה למעלה מ-35 חוות קיץ. כדאי לבקר גם ב-Grimsdalen, שהוא אחד מעמקי החוות העתיקים ביותר בסביבה.

רונדאנה ודרך פר גינט