אוסלו

  • בחר גודל טקסט A A

אוסלו – בירת ארץ הפיורדים

אוסלו היא עיר הבירה של נורבגיה, והיא העיר המאוכלסת ביותר במדינה. מתגוררים בה כ-640,000 תושבים ובאגד הערים אשר סביבה מתגוררים כ-1,480,000 תושבים. אוסלו ממוקמת בדרומה של נורבגיה ומשתרעת על פני שטח של 454 קמ"ר, כאשר 115 קמ"ר מהם הינם שטחים בנויים (למעט 22 קמ"ר של שטח פתוח), 7 קמ"ר מהם הינם שטחים חקלאיים והשאר הוא טבע פראי ובתולי המכוסה ביערות ובאגמים. בזכות ריבוי השטחים הפתוחים ניתן למצוא באוסלו בעלי חיים קסומים כמו צבאים, מוסים, גיריות, סנאים וקיפודים, כמו גם שלל סוגים של צמחים המעדיפים תנאי אקלים חמימים. יש הרבה מה לעשות באוסלו, בעיקר למי שאוהב את השילוב המיוחד הזה בין טבע לעיר, אבל קודם…

קצת היסטוריה

העיר אוסלו הוקמה באופן רשמי בשנת 1048, אולם לא נחשבה לעיר הבירה עד תקופת מלכותו של המלך הוקון החמישי (1299-1319). הוקון החמישי התגורר בעיר וקבע כי היא תהיה בירתה של נורבגיה, ואף הורה להתחיל בבנייתו של מבצר אקרסהוס הידוע. למרות זאת, מאה שנה לאחר סיום כהונתו של הוקון החמישי, נחלש כוחה של אוסלו. היא אמנם עדיין נחשבה כבירת נורבגיה, אולם המלכים בחרו להתגורר דווקא בקופנהגן שבדנמרק, איתה יצרה נורבגיה את האיחוד הפרסונלי (מצב שבו אותו אדם עומד בראשן של שתי מדינות, למרות שחוקיהן והאינטרסים שלהם נותרים שונים).

עוד חתיכת טריוויה שכדאי לדעת – אוסלו היתה העיר שנפגעה בצורה החריפה ביותר בזמן "המגפה השחורה" אשר פקדה את אירופה. וזה עוד לא הכל. על העיר עברו תהפוכות היסטוריות נוספות, לרבות שריפות חוזרות ונשנות, הקמה במקום חדש ובשם חדש (כריסטיאניה, על שמו של מלך דנמרק כריסטיאן הרביעי שהקים אותה), הכתרה מחדש כעיר הבירה של נורבגיה בשנת 1818 לאחר ביטול האיחוד עם דנמרק, הקמה של מוסדות השלטון לרבות ארמון המלוכה, התיאטרון הלאומי ובניין הבורסה ועוד. בסופו של דבר, בשנת 1925, הפכה העיר למאוכלסת ביותר בנורבגיה כיאה לעיר בירה, והוחזר לה שמה המקורי – אוסלו.

אתרים באוסלו שאסור לפספס

יש באוסלו כמה וכמה אתרים שאם נמצאים בה כדאי מאוד להגיע אליהם. מה שהופך את ההגעה לקלה יותר הוא העובדה, שאתרים אלה סמוכים זה לזה, ממש במרחק הליכה.

ארמון המלך (Royal Palace) – בקצה רחוב קארל יוהאן, שהוא רחובה המרכזי של אוסלו, ניצב בגאווה ארמון המלוכה. הארמון פתוח לסיורים בחודשים יוני, יולי ואוגוסט, והם יוצאים באופן מאורגן מפתח הארמון מדי שעה. גם אם אתם שם בחודשים אחרים, כדאי שתעברו שם בשעה 13:30, אז מתקיים טקס חילופי המשמרות של חיילי הארמון. בסיום הביקור הגנים שמסביב לארמון הם מקום מצויין לטיול קסום בינות לעצים גבוהים ולאגמים קטנים, ושם תוכלו להעביר את הבוקר או את אחר הצהריים ולבלות בנעימים. כרטיסים לסיור בארמון כדאי לרכוש מראש באחד מסניפי הדואר בעיר.

מבצר אקרסהוס (Akershus Fortress) – טירה שנבנתה במאה ה-14 למטרת הגנה על אוסלו מפני אויבים שיגיעו מן הים. במאה ה-16 הורחב המבנה ושימש לתקופה מקום מגוריו של המלך. במהלך מלחמת העולם השנייה שימשה הטירה ככלא למתנגדי השלטון הגרמני, והיום פועלים בה מוזיאון הצבא הנורבגי ומוזיאון הכלא. מסביב לטירה יש פארקים יפהפיים שיאפשרו לכם לנוח מעט מההמולה הסואנת של מרכז העיר.

מרכז נובל לשלום (Nobel Peace Center) – מוזיאון מיוחד במינו המציג את כל הזוכים בפרס נובל לשלום עד היום, ואת פועלם, כמו גם על ההיסטוריה של הפרס עצמו. מומלץ להגיע ולהתרשם, גם בזכות כבודו ויוקרתו של הפרס באופן כללי, וגם בזכות העובדה שבין הזוכים אפשר למצוא גם שלושה נציגים ישראלים.

רחוב קארל יוהאן (Karl Johans Gate) ושכונת גראנרלוקה (Grünerløkka) – שני מקומות שאם אתם אוהבים לבלות בבתי קפה, ברים, מועדונים ומסעדות – אסור לכם לפספס. אתרים אלה שופעים במקומות בילוי הממוקמים בינות לנוף עירוני המשלב מספר ריאות ירוקות, ואין ספק שתיהנו פשוט להסתובב שם, להתרשם מהיופי ולקנח בישיבה באחד מבתי הקפה או המסעדות.

חצי האי ביגדוי (Bygdøy) – אל חצי האי הצמוד לאוסלו אפשר להגיע באוטובוס או במעבורת. באי ישנם אתרים נוספים אשר אם יהיה בידיכם די זמן כדאי שתבקרו גם בהם, כגון מוזיאון הוויקינגים, המוזיאון הנורבגי לתרבות וכמובן – חופי רחצה יפהפיים.

המלצות נוספות
  • טיפ לחובבי הסקי

ממש במרחק של 20 דקות נסיעה ממרכז העיר, נמצאת שכונת הולמנקולן (Holmenkollen). זו שכונה מאוד יפה באופן כללי, אבל האטרקציה המרכזית שלה היא מקפצת הסקי. אם תעזו לטפס עד קצה המקפצה, תוכלו לראות גולשים אמיצים במיוחד אשר קופצים אל מגובה רב ביותר ובאותה הזדמנות גם ליהנות מנופים יפהפיים של העיר ושל הפיורדים הסמוכים. כמו כן תוכלו להיכנס לסימולטור סקי אקסטרימי ולמוזיאון הסקי שנמצאים במקום.