מפל וורינגפוסן

וורינגפוסן (Voringfossen) הוא אחד המפלים המרשימים והמפורסמים של הפיורדים בנורבגיה. הוא נמצא ליד העיירה אידפיורד (Eidfjord), לא רחוק מברגן.

מפל וורינגפוסן

מפל וורינגפוסן (Vøringfossen) הוא מפל מים מבוקרים בגובה של 182 מטר, שמתוכו נופלים המים נפילה חופשית (של 90 מעלות) מגובה של 145 מטרים. הוא ממוקם בלב ליבו של אזור יבשתי במרכז המדינה, בחבל ארץ שמציע שלל מסלולי טבע פרטי, טהור ובתולי. בזכות נתונים אלה – הפך המפל ליעד מבוקש מאד בקרב תיירים ומטיילים מכל רחבי העולם. בנוסף, הוא ממוקם על קו אווירי דמיוני ישר, המחבר בדרך יבשתית בין ברגן לאוסלו, ולכן הוא בגדר עצירת חובה עבור המטיילים העוברים במסלול זה.

מה רואים באזור המפל?

כאמור – מילת המפתח היא טבע. אי אפשר להישאר אדישים אל מול כמויות עצומות של מים הזורמים ונופלים אל העמק שמתחת וקול השאון החזק שלהם, במיוחד כאשר כל זה קורה בינות לסלעי הענק ולוודיות שלצדם. הדרך מהכביש הראשי אל אזור המפל עצמו אורכת כמחצית השעה, וגם במהלכה תוכלו לחזות בנופים הרריים וסלעיים עוצרי נשימה.

בראש המצוק ממוקם מלון פוסילי – Fosili Hotel. אנחנו לא מציעים לכם ללון בו אם אתם לא מתכננים להישאר באזור ממילא, אלא מציינים אותו כמקום ממנו אפשר להתרשם מגובהו העצום של המפל, מזווית נפילת המים מתוואי המסלול הרגלי ובעצם – מהעמק כולו.

תיירים רבים מגלים שיש נקודת תצפית מיוחדת כזאת רק לאחר שכבר הלכו במסלול הארוך וחוו את המסלול מלמטה. אתם, שיודעים עליה עוד לפני הטיול – יכולים לשלב אותה עם הליכה במסלול הרגלי שבתוך העמק ואפילו להתחיל ממנה.

תכנונים עתידיים באזור המפל

בניגוד לאתרים אחרים שבהם רשויות נורבגיה לא מאפשרות התערבות מלאכותית – כאן דווקא מתוכננות עבודות תחזוקה לשיפור העבירות במקום וחשוב מכך – לשיפור ביטחונם של המטיילים. הדרך חלקלקה וצרה, והמטיילים עלולים למצוא את עצמם בסכנה אמיתית במידה שלא ישימו לב לכל צעד. יחד עם זאת, מרבית המטיילים בוחרים לא לוותר על טיול במקום שכן הם רוצים ליהנות מהמפל ומהמסלולים שבסביבה בטיול עצמאי או בקבוצות מאורגנות, ולכן חשוב לשמור על בטיחותם וביטחונם.

איך מגיעים אל מפל וורינגפוסן?

לא ניתן להגיע אל המפל ממש עם כלי רכב, אלא בהליכה רגלית בלבד. המסלול הוא מסלול רגלי הלוקח את המטיילים אל בינות הסלעים, הרי הפיורד והנחלים שבעמקים ובוודיות. המסלול לא מתאים לכל אחד ומומלץ לקבל חוות דעת לפני שמחליטים לצאת לדרך, בעיקר אם אתם מגיעים עם ילדים צעירים. המסלול אינו נגיש ולכן הוא מומלץ בעיקר למי שיש בו קורטוב של כושר גופני. בחלק מהמסלול אפשר ליהנות ממשטחי דשא עצומים, מגשרים ארוכים או קצרים וכמובן ממים בכל מקום שאליו נושאים המטיילים את עיניהם. אורכו של המסלול הוא כ- 1.5 ק"מ, כך שבהליכה בקצב ממוצע אפשר להגיע אליהם תוך 30-45 דקות.