נורדקאפ - הכף הצפוני

הכף הצפוני של נורבגיה, נורדקאפ, הוא חצי אי הנמצא בצפון האי מאגריי (Magerøya) בצפון נורבגיה. שמו של המקום יצא למרחוק בעיקר בזכות הצוק שמתנשא לגובה של 307 מטרים ונמצא בנקודה שנחשבת לצפונית ביותר של יבשת אירופה. אם תמיד חלמתם להיות בסוף העולם, זה המקום בשבילכם.
Nordkapp_Franz2608_720x573

נורדקאפ (Nordkapp) – הכף הצפוני

הכף הצפוני של נורבגיה, נורדקאפ, הוא חצי אי הנמצא בצפון האי מאגריי (Magerøya) בצפון נורבגיה. שמו של המקום יצא למרחוק בעיקר בזכות הצוק שמתנשא לגובה של 307 מטרים ונמצא בנקודה שנחשבת לצפונית ביותר של יבשת אירופה (אבל היא רק נחשבת. הנקודה הצפונית האמיתית היא כף קניבשלודן, הנמצא קילומטר וחצי צפונה משם). אם תמיד חלמתם להיות בסוף העולם, או בתיאור היותר ארצי – במקום שבו מה שחוצץ ביניכם ובין הקוטב הצפוני הוא אך ורק הארכיפלג סבאלברד – אין ספק שאתם צריכים להגיע לכאן.

קצת היסטוריה

הכף קיבל את שמו מהאדם שגילה אותו בשנת 1553. היה זה ריצ'רד צ'נסלור – אנגלי אשר עבר שם בעת שחיפש את המעבר הצפון מזרחי לסין. זמן קצר לאחר שהתגלה כבר הפך הכף למוקד משיכה לתיירים. התייר הראשון שהגיע אליו היה, כפי הנראה, הכומר האיטלקי פרנצ'סקו נגרי בשנת 1665. אחריו החלו תיירים רבים לשטוף את המקום ועד היום הוא נחשב לאחד המקומות המתוירים לא רק בנורבגיה, אלא בעולם כולו.

נקודת ציון היסטורית של הכף הצפוני היא קרב כף הצפון, שהתנהל מעל חופיו ב-26 בדצמבר 1943. הקרב התנהל בין ספינות הצי המלכותי הבריטי ובין ספינות גרמניות, אשר ניסו לפגוע בשיירת ספינות שנשאו אספקה לברית המועצות. הקרב ארך יום אחד בלבד, ובסיומו הוטבעה האוניה הגרמנית שרנהורסט כ-170 קילומטרים צפונית לכף עצמו.

עד שנת 1959 ניתן היה להגיע אל ראש הצוק רק בדרך הים ואז באמצעות טיפוס קשה בשביל תלול. בשנת 1959 נסלל כביש מהעיירה הסמוכה הונינגסוואג ישירות אל נורדקאפ, ודרך זו משמשת את התיירים עד היום.

אטרקציות בנורדקאפ

1 שיט שמש חצות – השמש בנורדקאפ לא שוקעת בכלל בין אמצע מאי ועד סוף יולי. אם אתם נמצאים באזור בחודשים אלה, כדאי שתצאו לשיט בסירה ממקום בשם Gjesvaer אל הר הציפורים (Stappan Nature Reserve). מדובר בשיט בסירה באורך 7 מטרים, העובר בין שוניות ואיים קטנים, כשמהירות השיט נקבעת על ידיכם. אם לקחת את הזמן הממוצע, הרי שמגיעים לאי אחרי כרבע שעה. באי תוכלו לצפות במיליוני ציפורים ביניהן קורמורנים, עיטמים ואחרות, אשר הפכו אותו לבית הקיט שלהן.

2 סיורי חצות – סיור מאורגן שייקח אתכם למקום ה(כמעט) צפוני ביותר באירופה. הסיור כולל ארוחת 3 מנות בה תוכלו להכיר את האוכל המקומי, ולאחריה תעברו תדריך בטיחות ותצאו לסיור מיוחד במינו בכף הצפוני. במהלך הסיור תעברו ממקום למקום, תעצרו כדי לראות ולהכיר, ובחצות תשתתפו בחגיגה בבית העירייה, שכוללת יין מבעבע, מרק ומאפים. בהמשך תצפו במופעים היסטוריים אורקוליים, ובבוקר תאכלו ביחד ארוחת בוקר ארקטית. הסיור מותנה בהשתתפותם של ארבעה אנשים לפחות אשר לפחות אחד מהם נושא רישיון נהיגה. מומלץ מאוד.

3 הספארי זה כאן – נורדקאפ מציע לכם הרבה מאוד טיולי ספארי, לרבות ספארי הזוהר הצפוני, ספארי צפרות, ספארי דייג, ספארי סרטנים ואחרים. הטיולים יוצאים מתוך סירה ששטה במהירות 22 קשר, ומומלצים מאוד למי שאוהב אקסטרים.

4 אירופה בנורדקאפ – אם יחסר לכם קצת נוף אירופאי כשתהיו כאן, תוכלו לבקר בכנסיית Honningsvåg. הכנסייה בנויה בסגנון נאו-גותי ובה 255 מקומות ישיבה. עם תבוסתם של הנאצים הכנסייה נשרפה, ולאחר שיקומה שימשה בית מלון ומאפייה. כיום היא אחד הסמלים הידועים לאומץ, אחווה ותקווה, ויעד תיירותי פופולרי.

כל האטרקציות האלה, לרבות ביקור בבית הדואר המקומי לטובת החתמת גלויה כדי שיאמינו שהייתם במקום (כמעט) הכי צפוני, הופכות את הביקור בנורדקאפ, הלא הוא הכף הצפוני, לכיף צפוני אמיתי.

ואגב – אם תגיעו לנורדקאפ בחודשי החורף אמנם לא תוכלו להתרשם משמש חצות, אולם תוכלו לנהוג ברכבי שלג ולחוות את היופי המופלא של המקום ממש מקרוב. בטיול חורפי שכזה תוכלו לשלב גם דיג בקרח וטיול בשלג, וכמובן – צפייה בזוהר הצפוני.