סטוונגר

מוקפת בפיורדים מרהיבים ונופים עוצרי נשימה, סטוונגר היא עיר עם תרבות והיסטוריה עשירה, חיי לילה ומסעדות רבות ומגוונות.
Stavanger_720x573

סטוונגר – עטור מצחך זהב שחור

סטוונגר היא העיר הרביעית בגודלה בנורבגיה. נכון לשנת 2012 עמד מספר תושביה על 128,369, כך שהיום היא מונה בסביבות 140,000 איש. מדובר באחת הערים היפות והמעניינות בנורבגיה, המציעה את השילוב האופטימלי בין נופים מרהיבים ונוף עירוני עשיר בתרבות אמיתית.

קצת היסטוריה

על פי המסורת הנורבגית, סטוונגר נוסדה בשנת 1125, השנה בה הושלמה בנייתה של קתדרלת העיר. בתחילת דרכה של העיר עסקו רוב תושביה בדיג, ושמה הלך לפניה בזכות תעשיית הסרדינים הענפה שלה. הסרדינים המשיכו להיות מקור פרנסתה וסמלה המסחרי של העיר עד שנת 1969, אז התגלו מצבורים של נפט באזור הים הצפוני. בעקבות הגילוי החלו להגיע אל העיר יותר ויותר אנשים שרצו להתחיל קריירה בתעשיית הנפט, מה שהביא לכך שהעיר גדלה והתפתחה מאוד. הגילוי היה משמעותי עד כדי כך, שבשנת 2011 הגיעה העיר למקום הרביעי ברשימת הערים בעולם בהן יוקר המחיה הוא הגבוה ביותר.

טיול בסטוונגר – שדות של פיורדים

סטוונגר היא אמנם עיר, אבל היא שופעת טבע ירוק ופראי. בין מגוון אטרקציות הנוף שניתן למצוא בה אפשר למנות את הבאות:

1 צוק פריקסיטולן (כס המטיף / Pulpit rock) – האטרקציה התיירותית ביותר באזור כולו. מדובר בסלע הנמצא 604 מטרים מעל פני הים, אשר כל מי שהגיע לפסגתו מדווח שהביקור שם היה הפסגה של הטיול בנורבגיה כולה. אל המסלול המוביל לסלע מגיעים באמצעות מעבורת ואוטובוס. אורכו של המסלול הוא כ-8 קילומטרים ומשך הזמן שתצטרכו להקדיש לטיול הוא כ-3-5 שעות, שיחלפו להן ביעף. המסלול עובר בתוך טבע בתולי יפהפה, ובסיומו מגיעים אל פסגת ההר הצופה אל עבר ליזפיורד – אחד מפלאיה היפים ביותר של נורבגיה.

2 ליזפיורד – אותו פיורד שרואים מכס המטיף הוא פיורד שמאוד כדאי להגיע אליו ולראות אותו מקרוב. מדובר בפיורד של 26 קילומטרים, בעל קירות עשויים סלע שניצבים כמעט אנכית למים מגובה של למעלה מקילומטר. הנוף המרשים הזה נוצר על ידי הקרחונים במהלך עידן הקרח האחרון, והוא נחשב לאחד הנופים היפים ביותר בנורבגיה.

3 העיר העתיקה – האטרקציה המרכזית בעיר העתיקה, שנחמד להסתובב בה גם סתם כך, היא כ-200 בתי העץ הנמצאים בה. בתים אלה נחשבים לשמורים ביותר בכל אירופה, וכדאי מאוד לעבור ביניהם ולהרגיש שחזרתם בזמן לפחות 200 שנה, אם לא הרבה יותר.

מלבד אטרקציות אלה סטוונגר מציעה גם שלל אטרקציות עירוניות מעניינות, ביניהן מוזיאונים, תיאטראות, מסעדות טובות, פאבים, מועדונים ועוד.

נקודות ישראליות

בין אוניברסיטת סטוונגר והטכניון בחיפה נחתם בשנת 2014 מסמך הבנות לשיתוף פעולה הדדית, ואחת לתקופה מתקיימות פעולות משותפות בין המוסדות.

באוניברסיטת סטוונגר לומדים כיום מספר ישראלים אשר מעוניינים להתמחות בתחום הגז הטבעי.

סטוונגר היא העיר התאומה של נתניה 😊