צוק כס המטיף

צוק כס המטיף (Preikestolen), או בשמו הנוסף כס הדרשן, הוא מצוק עצום הממוקם בדרום אזור הפיורדים. איך מגיעים ואיך מטיילים כאן? כל המידע כאן.
Preikestolen_Bob-Engelsen_720x573

צוק כס המטיף

סלע המטיף (Preikestolen), או בשמו הנוסף כס הדרשן, הוא מצוק עצום בגודלו ובגובהו הממוקם בין הפיורדים של מערב נורבגיה. הוא מיתמר לגובה של 600 מטר מעל הפיורד עצמו והוא שטוח לגמרי, כמו במה. למרות גובהו ולמרות הסכנות הטמונות בקצהו – מעולם לא הותקנו בו מעקות או אמצעי זהירות כלשהם. יחד עם זאת – הוא מהווה מוקד משיכה לתיירים רבים המגיעים אל המקום, לרוב בספינות העוגנות למרגלות הפיורד צמוד לו. הנוף הנשקף ממנו עוצר נשימה ומהגובה הרב נראות ספינות אלה קטנטנות במיוחד.

איך מגיעים אל הצוק?

הדרך אל נקודת התצפית מרהיבה לא פחות מהנוף הנשקף לעיניהם של המטיילים המגיעים אל כס המטיף עצמו. ישנם כמה מסלולים רגליים הכוללים עליות מאתגרות ותלולות, חציית גשרים והסתייעות בסלעי ענק בהליכה ובעלייה. מפאת הקושי והאתגר שבמסלול הוא מתאים למיטבי לכת ולמטיילים בעלי כושר גופני טוב. אין הוא מתאים לילדים קטנים או למשפחות. נכון להיום אין אפשרות תחבורתית להגיע אל המצוק (מעלית או רכבל), שכן רשויות המדינה רצו להימנע מביקורים המוניים במקום, מתוך חשש שאלה היו הופכים את המקום ללא בטיחותי.

מדוע מהווה הסלע מוקד משיכה לתיירים ומטיילים מכל העולם?

אי אפשר שלא להתפעל ממצוק טבעי הנמצא בגובה רב כל כך, ממנו נשקף נופם עוצר הנשימה של הפיורדים הנורבגים – כשאין בו שום גדר, מעקה או סממן לבנייה מעשה ידי אדם. זהו הטבע במלוא תפארתו ובמלוא הדרו – וזאת לא קלישאה. גובהו הרב של הצוק מאפשר ליהנות מנוף מרהיב של נפתולי הפיורד מתחתיו, של תעלות המים ושל ספינות הענק הנראות כנמלים קטנטנות. גם בעלייה עצמה אל המצוק יש משום אתגר לא קטן, כשהציפייה להגיע אל המקום בו שלובים זה בזה יופי מרהיב וסכנה מיידית תורמת מאוד להתרגשות.

מה חשוב לדעת על הגעה ועלייה אל המצוק?

ההמלצה היא להגיע לבקר בכס המטיף בחודשי הקיץ, בהם תנאי מזג האוויר מתאימים הן לעלייה במסלולים הפתלתלים והן לשהייה במרום הצוק. חשוב לבדוק את תחזית מזג האוויר ביום שבו מתכוונים לצאת לדרך, ולהקדים את היציאה על מנת שלא לסבול מעומד מבקרים רב מדיי, שלבטח יעכיר מעט את ההתרשמות מהמקום ואת החוויה העצומה. כדאי לקחת בחשבון שהעלייה והירידה אורכות כל אחת בין שעה וחצי לשעתיים, ולכן מומלץ להצטייד בשתייה ובדברי מאכל שיספיקו לפחות לחצי יום של טיול וביקור. בדרך ישנן פינות עצירה עם שולחנות פיקניק, בהם נוח לעצור ולחדש כוחות לקראת ההמשך.