טרקים וטיולי שטח

  • בחר גודל טקסט A A

טרקים וטיולי שטח בנורבגיה

נורבגיה נחשבת, שלא בצדק, למדינה שקשה לטייל בה, בעיקר בשל תנאי השטח ההרריים ברובה ובשל תנאי מזג האוויר השוררים בה לאורך רוב ימות השנה. יחד עם זאת – טיילים מנוסים והרפתקנים עשויים למצוא בה מקבץ הזדמנויות לטיולים מיוחדים במינם, בליבו של טבע פרטי שלא הרבה אנשים הגיעו אליו. אם אתם נמנים עם אלה, שמורות טבע, פיורדים עצומים בגודלם וגובהם, נחלים שוצפים ונופים מרהיבים ועוצרי נשימה מחכים לכם שם. מוכנים לאתגר?

אם אתם מאלה שיכולים לשרוד בתנאי שטח מאתגרים, להתנתק מהציוויליזציה ולצאת לאתגר מיוחד – נורבגיה קוראת לכם. המדינה הגדולה מציעה את כל מה שמטיילי שטח שמחפשים אתגר ועניין חדשים יכולים לרצות – צמחייה ירוקה, אזורי פרא, מסלולי הליכה בכל דרגות הקושי, טיולים הכרוכים בטיפוס על הרים וגבעות וכאלה המשלבים שיט לאורך קו החוף. כל מה שצריך לעשות בשביל זה הוא להכיר את המסלול מבעוד מועד ולהצטייד בכל מה שדרוש ומתאים לתנאי השטח המיוחדים.

איך להתכונן לטרק בנורבגיה?

השלב הראשון הוא לבחור את אזור הטיול. נורבגיה היא מדינה עצומה בגודלה ואי אפשר לטייל בכולה בטיול אחד בן כמה ימים בלבד. כדי לבחור את האזור, עליכם לדעת במה אתם רוצים להתרכז: בנוף יבשתי הררי וירוק או באזור הצפוני שממנו אפשר להתרשם מאורות הזוהר הצפוני? במסלול לאורך החוף הכולל מסלולי הליכה בינות לפיורדים ולוואדיות הנחלים או במסלול קשה ואתגרי? ברגע שיודעים מה רוצים לראות ומה יהיה סוג הטיול – אפשר להתחיל בהכנות האמיתיות.

אז מה לוקחים?

הציוד המינימלי לטרק בנורבגיה יכלול תרמיל גב גדול דיו אשר יהיה נוח לסחוב אותו על הגב ואשר יהיה פרקטי ופונקציונלי להכלת כל החפצים הדרושים. בגדים מחממים במיוחד יידרשו לשעות שנת הלילה (ובזמנים מסוימים גם להליכה במהלך שעות היום), נעלי הרים המתאימות להליכה בשטח ויגנו על כפות הרגליים והקרסוליים מפגיעה, וכמובן – אוהל ושק שינה שיתאימו לתנאי השטח ומזג האוויר ורצוי שיהיו כאלה שקל ומהיר להקים או לארוז וכמובן מלאי מספיק של אוכל ושתייה.

טיולי שטח בנורבגיה

טיול שטח בנורבגיה יכול להיות מוצלח ומהנה במיוחד אם תבצעו לקראתו הכנה מספקת ונכונה. בשל קיומם של אזורים רחבי ידיים שאין בהם כלל יישובים של תושבים מקומיים – אפשר להרכיב טיול שטח בן כמה ימים ולילות וכלל לא לפגוש שום אדם במהלכו, וזה כמובן יתרון נחמד בטרק מצד אחד, אבל חיסרון משמעותי כשנקלעים, חלילה, לצרה. לכן, חשוב מאוד לוודא שהמקום המיועד לטיול מותר להגעה, שיש אליו גישה נוחה ושמדובר במסלול מוכר ומוגדר. מומלץ להצטייד במפות עדכניות ובאמצעי ניווט על מנת שלא לסטות מהשבילים המותרים להליכה וכך לוודא שהטיול מתבצע בדיוק על פי המתוכנן.

טרק בנורבגיה יתברר כבחירה מצוינת שתשאיר חותם עמוק בקרב כל מי שטייל. יחד עם זאת, חשוב שכבר בשלב התכנון תיקחו בחשבון את העובדה שנורבגיה משאירה טעם של עוד בכל ביקור וביקור בה. משמעות הדבר היא, שסביר מאוד להניח שכבר בסיום הטרק יהיה לכם חשק עז להתחיל לתכנן את טיול השטח הבא באזור אחר ובנופים שונים. ראו הוזהרתם. טיול מקסים!