צפיה בלווייתנים בנורבגיה

צפון נורבגיה מהווה מקור משיכה אדיר ללווייתנים, במיוחד בסתיו כאשר הם מגיעים לאזור בלהקות כדי לאכול. איך ואיפה הכי טוב לצפות בהם? כל המידע כאן.
Orca_Skjervøy_Ismaele_Tortella_720x573

צפייה בלווייתנים בנורבגיה

לווייתנים הם היונקים הימיים הגדולים ביותר, ויש שיגידו שגם היפים ביותר. אם אתם אוהבים את בעל החיים המדהים הזה, אשר לצערנו נמצא בסכנת הכחדה, ורוצים להספיק לצפות בו מקרוב – נורבגיה היא המקום עבורכם.

איך צופים בלווייתנים בנורבגיה?

כדי לצפות ביונקי הים היפהפיים האלה, לא צריך להגיע לנורבגיה בעונה מסוימת. יש הרבה מינים של לווייתנים במדינה, כך שבקיץ אפשר לצפות בלווייתני הזרע, למשל, ובחורף – בלווייתני הקטלן. הכל תלוי במקום שאליו מגיעים ובמהלכים שעושים. אם תבחרו במקומות ובמהלכים שנציע כאן – מאוד סביר שתחזרו הביתה עם חוויית צפייה מדהימה בלווייתנים נורבגיים מדהימים.

לווייתנים בחורף

החורף הוא העונה שבה מגיעים לנורבגיה לווייתני הקטלן, וזאת משום שהמזון האהוב עליהם – דגי ההרינג – מגיע לאיזור. הם אמנם משתייכים למשפחת הדולפינים, אבל אם אתם אוהבים לווייתנים אין ספק שתאהבו גם אותם. המקום הטוב ביותר לצפייה בלווייתנים אלה בנורבגיה הוא טייספיורד שבצפון. הלווייתנים שיתקרבו לחוף יהיו בדרך כלל הצעירים שבחבורה, שאינם מפחדים מהתיירים הרבים שבאים לצפות בהם, ואף עושים בפניהם תעלולים שונים ומשונים. הם בדרך כלל נעים בלהקות של 15-5 לווייתנים, כך שמאוד סביר שאם תגיעו למקום תראו לפחות כמה אחדים.

קוריוז קטן: עד שנת 1987 בכלל לא היו באזור לווייתנים. זה קרה משום שעד אז התעשייה באזור התבססה על ציד דגי ההרינג ולא היה ללווייתנים מה לאכול. רק כשהופסק הציד בגלל ההבנה שהוא גורם להכחדת המין – חזרו דגי ההרינג לאזור ואחריהם הגיעו גם הלווייתנים.

ועוד קוריוז: לווייתנים אלה אמנם נקראים לווייתני קטלן, אבל למרות שמם, מתצפיות שנעשו במקום עולה, כי הזן של הקטלנים שמגיע לאזור טייספיורד הוא הרגוע ביותר מביניהם. תוסיפו לעובדה זאת את העובדה שהם בעלי החיים החזקים ביותר באזור ושאין להם אויבים – ותקבלו זן ידידותי מאוד של לווייתנים.

אז איך מגיעים לטייספיורד?

אפשר להגיע בטיסה מאוסלו אל טרומסו ולקחת את האוטובוס לנארוויק ואז אוטובוס מקומי אל Korsnes, אבל יש לקחת בחשבון שמדובר בנסיעה ארוכה מאוד. אפשרות נוספת היא לקחת רכב מאוסלו ולנסוע ישירות אל Kornes, וכך ליהנות מטיול מקסים בדרך אל הלווייתנים.

לווייתנים בקיץ

אם אתם מגיעים לנורבגיה בקיץ ורוצים לצפות בלווייתנים, כדאי שתגיעו לאנדנס שבאיי לופוטן. מלבד העובדה שכנראה תראו שם לא מעט לווייתני זרע (ראשתנים) שאורכם כ-20 מטרים ומשקלם כ-70 טון (!!), תוכלו להיכנס למוזיאון הלווייתנים שבמקום וללמוד עליהם עוד.

איך מגיעים לאנדנס?

אפשר להגיע לברגן ומשם לקחת טיסה של כשעה אל איי לופוטן, ואפשר להצטרף למסע הימי של ספינת המסע הורטיגרוטן החוצה את אזורי הפיורדים ומגיעה באחת מהעצירות גם אל איי לופוטן.